Internauci mogą korzystać z wyszukiwarki Google na wiele różnych sposobów. Obecnie popularność zdobywa m.in. Google Voice Search, czyli wyszukiwanie głosowe. Powoduje ono istotne zmiany w świecie marketingu, które mają duży wpływ na dotychczasowe metody optymalizowania tworzonych treści. Czego muszą dowiedzieć się na ten temat wszyscy SEO copywriterzy?
Czym jest Google Voice Search?
Obecnie internauci mogą surfować online przy wykorzystaniu głosu i wzroku. Taką możliwość przygotowało m.in. Google w ramach oprogramowania Google Voice Search.
Google Voice Search to bezpłatny i zyskujący na popularności software, który umożliwia tworzenie zapytań w wyszukiwarce Google za pomocą głosu. Apka przetwarza sygnał dźwiękowy w tekst. To ogromne usprawnienie zwiększające inkluzywność środowiska internetowego.
Z udogodnienia w postaci Google Voice Search mogą korzystać wszyscy właściciele PC i urządzeń mobilnych. Bywa ono przydatne w trakcie jazdy samochodem lub rowerem.
Korzystanie z Google Voice Search – jak to zrobić?
Google Voice Search da się obsługiwać na dwa sposoby, tj. przy użyciu dłoni lub tylko głosowo. Pierwsza metoda wymaga włączenia przeglądarki Google, a następnie kliknięcia przycisku „Wyszukiwanie głosowe” (oznaczonego ikoną kolorowego mikrofonu) i potem głośnego wypowiedzenia żądania na głos. Natomiast druga wiąże się z koniecznością pobrania Google Voice Access. To oprogramowanie umożliwiające korzystanie z ekranów dotykowych wyłącznie za pomocą poleceń głosowych.
Jak działa wyszukiwanie głosowe?
Podstawy działania wyszukiwania głosowego powinni poznać wszyscy specjaliści związani z branżą content marketingu, a zwłaszcza copywriterzy. Wiedza ta może przydać się im do tworzenia treści skutecznie docierających do szerokiego grona odbiorców.
Mikrofon urządzenia mobilnego lub komputera przechwytuje sygnał dźwiękowy, który zaczyna być analizowany przez oprogramowanie ASR (ang. Automatic Speech Recognition) w procesie służącym identyfikowaniu poszczególnych słów. Następnie rozpoznane wyrazy są przerabiane przez software na tekst pisany.
W rzeczywistości całość procedury obejmuje wiele etapów pobocznych, m.in. interpretowania i umieszczania badanych fraz w kontekstach. Natomiast zainteresowanym wystarczy poznać tzw. basic know-how.
Optymalizowanie wyników wyszukiwania pod Google Voice Search – wzrost znaczenia fraz long tail
Użytkownicy piszący używają krótkich fraz, a Ci korzystający z wyszukiwania głosowego posługują się językiem naturalnym, często niepoprawnym. Ich zapytania są dłuższe i często skierowane na tematy lokalne.
Warto to wytłumaczyć za pomocą przykładu. Pierwsza grupa wpisze w pole wyszukiwarki Google „Bankomat Wrocław”, a druga wypowie zdanie „Znajdź bankomaty blisko mnie” lub „Gdzie znajdę bankomaty we Wrocławiu?” albo nawet „Gdzie mogę wypłacić gotówkę we Wrocławiu?”.
Należy wyciągnąć z tego następujący wniosek: w kontekście SEO na znaczeniu zyskują tzw. frazy długiego ogona (ang. long tail). Copywriterzy muszą więc umieścić w pisanych artykułach ich większą liczbę, bo zbyt mała ograniczy ruch organiczny.
Optymalizowanie wyników wyszukiwania pod Google Voice Search – wzrost znaczenia lokalnego SEO
Internauci posługujący się Google Voice Search zwykle poszukują odpowiedzi na codzienne i nieskomplikowane pytania. Doskonale obrazuje to użyty już w poprzednim nagłówku przykład bankomatów. Zwykle zapytania głosowe dotyczą przede wszystkim tematów lokalnych.
Oznacza to dla content marketerów konieczność zadbania o tzw. lokalne SEO. Zawodowcy muszą aktualizować na bieżąco wizytówki Google i nasycać witryny sieciowe frazami ukierunkowanymi na konkretny obszar.
Nie wystarczy więc dodać artykułu na ogólny temat bankomatów. Należy dodać artykuł poruszający zagadnienie bankomatów w konkretnym mieście. To spora różnica. Utalentowany zespół copywriterów na pewno poradzi sobie z wykonaniem tego zadania.
Optymalizowanie wyników wyszukiwania pod Google Voice Search – wzrost znaczenia responsywności witryn sieciowych
Wzrost popularności Google Voice Search wymusza konieczność przemyślanego tworzenia mobilnych stron internetowych, bo internauci korzystają z wyszukiwania głosowego szczególnie przy używaniu smartfonów i tabletów.
Optymalizacja pod kątem Voice Search musi obejmować wykorzystanie sensownego UI/UX designu oraz kompresowanie wyświetlanych grafik i nagrań wideo. Witryna sieciowa musi być responsywna i przystosowana do szybkiego wczytywania przez urządzenia.
Zwykłe SEO pod wyszukiwanie głosowe – czy ma to sens?
VSO (ang. Voice Search Optimization) wymaga stosowania innych działań niż w przypadku standardowego SEO. Nie oznacza to natomiast tego, że dotychczas tworzone strony nie mają szans wyświetlać się wysoko w wynikach wyszukiwania głosowego – to nadal możliwe.
Potrzebujesz asysty podczas tworzenia lokalnych witryn sieciowych? Chcesz zwiększyć ruch organiczny na prowadzonych przez Ciebie stronach internetowych? Skontaktuj się z UpContent – pomożemy!