fbpx
biuro@upcontent.eu

Copywriting – czego wystrzegać się w pracy copywritera?

Spis treści

Copywriting wymaga czegoś więcej niż tylko umiejętności sprawnego tworzenia tekstów. Dobry copywriter musi umieć zrozumieć grupę docelową, zoptymalizować treść pod kątem wyszukiwarki czy zdobyć ekspercką wiedzę na temat, o którym wcześniej nic nie słyszał. Niedoświadczony twórca może łatwo się pogubić wśród tych wszystkich zadań. Jakie błędy najczęściej pojawiają się w pracy copywritera i jak się ich wystrzegać?

Skąd się biorą błędy w pracy copywriterów?

Praca na stanowisku copywritera wymaga przede wszystkim umiejętności pisania treści, które cechuje unikalność oraz nienaganna poprawność językowa. Dużym atutem każdego twórcy tekstów jest również lekkość pióra czy kreatywność. Wszystkie te predyspozycje są bardzo ważne, ale na nich niestety nie kończy się zakres wymagań content marketingu. W branży, która bazuje na podejmowanych w internecie działaniach wizerunkowych i sprzedażowych, trzeba również poświęcić czas na czynności takie jak analiza grupy docelowej, dobór odpowiedniego sposobu komunikowania i treści czy wreszcie dostosowanie tego ostatniego do algorytmów wyszukiwarki.

Niektórzy copywriterzy nie zdają sobie sprawy z wagi poszczególnych elementów swojej pracy. Często piszą szybko, a także bez odpowiedniego przygotowania. Skutkuje to tym, że popełniają błędy językowe albo nawet merytoryczne. Niskiej jakości teksty pisane są często bez porządnego researchu czy zrozumienia tematu. W takich przypadkach w treści mogą pojawiać się błędy logiczne albo też pustosłowia, które mają zakryć brak wiedzy autora.

Kolejnym błędem, który popełniają copywriterzy, jest niezrozumienie odbiorcy i jego potrzeb. Dobry copywriter musi umieć zmieniać swój styl pisania w zależności od tego, do kogo kieruje przekaz. Jego język powinien być jak kameleon, który dostosowuje się do różnych okoliczności. Tendencja do pisania tekstów w jednym stylu nie sprawdzi się w przypadku obsługiwania różnych klientów. Każda marka ma swój indywidualny tone of voice, czyli sposób komunikacji i sprecyzowaną personę potencjalnego odbiorcy. Brak spójności z językiem marki sprawia, że tekst nie zyskuje pożądanej wartości wizerunkowej lub sprzedażowej.

Najczęstsze błędy copywriterów – na co uważać?

Początkujący copywriterzy czy osoby chcące zwyczajnie poprawić jakość swoich tekstów muszą wiedzieć czego wystrzegać się w pracy łączącej tworzenie contentu oraz marketing. Oto najczęstsze błędy popełniane podczas pisania, formatowania oraz pozycjonowania treści.

Błędy stylistyczne, ortograficzne oraz interpunkcyjne

Ceniony copywriter nie może sobie pozwolić na błędy związane z językiem, strukturą i szykiem zdań czy też interpunkcją. Błąd ortograficzny to w przypadku osoby zajmującej się contentem niewybaczalna pomyłka. Jeśli klient wykryje ją w tekście, może zakwestionować kompetencje agencji lub pracującego dla niej copywritera. Nagminna obecność błędów ortograficznych i literówek najprawdopodobniej szybko doprowadzi do rozwiązania współpracy ze zleceniobiorcą.

W treści profesjonalnych tekstów nie ma też miejsca na potknięcia w zakresie stylistyki. Używanie słów w niepoprawnych odmianach, stosowanie środków językowych w niewłaściwym kontekście czy tworzenie zbyt rozbudowanych zdań to najczęstsze błędy copywriterów. Jakość tekstów drastycznie spada również w przypadku, gdy autor stosuje szyk przestawny. Nienaturalne rozłożenie części zdania sprawia, że komunikat jest trudny w odbiorze i zrozumieniu.

Tekst z błędami interpunkcyjnymi również nie jest przyjemny w odbiorze. Brak znaków przestankowych to jedno z najczęściej popełnianych faux-pas. Zdarzają się też nadgorliwi copywriterzy stawiający nieuzasadnione przecinki, które potrafią zmienić sens całej wypowiedzi. Warto pamiętać, że niewłaściwe stosowanie znaków interpunkcyjnych często wynika z konstruowania zbyt długich oraz rozbudowanych zdań. W tych wielokrotnie złożonych łatwo o językowe potknięcie. Czasami więc lepiej zastąpić przecinek kropką.

Nadmierne i nienaturalne stosowanie fraz kluczowych

Tworzenie tekstów zgodnie z zasadami SEO wymaga od copywritera stosowania słów kluczowych, które pozycjonują treści w wynikach Google’a. Frazy te opierają się na wyszukiwaniach użytkowników, czyli potencjalnych odbiorców klienta. Artykułując swoje myśli, raczej nie skupiają się na poprawności językowej i często posługują się równoważnikami zdań czy stroną bierną. Warto jednak pamiętać, że o ile osoby korzystające z wyszukiwarki mogą pozwolić sobie na niepoprawne stylistycznie formy, o tyle te pełniące zawód copywritera już nie.

Teksty, ze zbyt dużą ilością fraz o nienaturalnej strukturze językowej, są dla czytelnika nieprzyjemne w odbiorze. Dużym błędem jest więc unikanie odmian słów kluczowych i kurczowe trzymanie się dziwnie brzmiących sformułowań. Przy tworzeniu internetowych treści należy także uważać na keyword stuffing, czyli nadmierne upychanie fraz. Ich zbyt duża liczba sprawi, że tekst będzie nieprzejrzysty i trudny w odbiorze. Wplatanie słów kluczowych powinno więc odbywać się w sposób maksymalnie naturalny. Ostatecznie tekst ma przecież trafić do człowieka, a nie tylko algorytmu Google’a.

Nagminne powtórzenia

Kolejnym błędem wielu copywriterów jest nadużywanie powtórzeń. Notoryczne stosowanie jednego słowa źle wpływa na stylistyczną warstwę tekstu. Zbyt częste powielanie pojedynczych wyrazów, całych sformułowań czy nawet schematów zdań (np. nadmierne używanie przecinka i słowa „który”) wygląda nieprofesjonalnie. Tekst przesycony jednym wyrazem traci jakość i staje się mało atrakcyjny dla odbiorcy. Najłatwiejszym rozwiązaniem, które pozwoli uniknąć powtórzeń, będzie po prostu rozsądne korzystanie z synonimów oraz wyrazów bliskoznacznych.

Lanie wody

Wielu osobom, które zajmują się tworzeniem treści, zdarza się także odbiegać od tematu. Brak researchu sprawia, że teksty często uzupełniane są o zdania bez wartości merytorycznej. To tzw. wypełnianie znaków, które często odstręcza użytkownika próbującego znaleźć w sieci określoną informację. Jeśli w tekście brakuje konkretnych informacji, odbiorca szybko zniechęci się dalszego czytania treści i wybierze konkurencyjną witrynę. Nie warto więc pisać czegokolwiek, byleby tylko wyrobić liczbę znaków i móc przejść do kolejnego zlecenia. Wartościową treść, specjalistyczny artykuł czy content w wersji premium powinno wyróżniać skupienie na faktach oraz informacjach, które odpowiadają na zapytanie użytkownika wyszukiwarki.

Zaburzona konstrukcja i formatowanie

Przy tworzeniu treści warto pamiętać o tym, jak dużą rolę odgrywa poprawna konstrukcja oraz formatowanie. Niektórzy copywriterzy nie poświęcają tym aspektom zbytniej uwagi, przez co ich teksty dużo na tym tracą. Treści zbite w jeden blok słów są mało atrakcyjne – kiedy użytkownik widzi ścianę tekstu, często od razu rezygnuje z czytania i porzuca daną stronę. Nawet jeśli odbiorca postanowi jednak zacząć czytać artykuł, jego wzrok będzie miał trudności ze skupieniem się na kolejnych linijkach artykułu. Przez to szybko może się rozmyślić i wybrać mniej wartościową, ale za to przyjemniejszą w odbiorze stronę.

Poprawnie skonstruowany artykuł powinien mieć zachęcający tytuł, angażujący lead, treściwe akapity oraz śródtytuły porządkujące tekst pod względem tematycznym. Aby publikacja uzyskała jeszcze większą przejrzystość, część informacji można nawet wypunktować lub wyboldować (pogrubić). Taka forma tekstu o wiele łatwiej przyciągnie czytelnika i jego uwagę.

Jak błędy copywritera wpływają na konwersję?

Konwersja jest ważnym czynnikiem internetowego marketingu, ponieważ określa poziom zaangażowania odbiorców w oczekiwane działanie. To, jak skonstruowano stronę i jakie treści się na niej znajdują, w dużej mierze determinuje zachowania potencjalnych klientów. Aby zachęcić internautów do pozostania na stronie, trzeba więc zadbać o nienaganną prezencję witryny. Błędy w postaci literówek, pustosłowia czy nienaturalnego formatowania mogą łatwo zniechęcić do czytania treści zawartych na blogu albo w e-sklepie. Warto uważać na potknięcia językowe, które mogą poskutkować przejściem odbiorcy do konkurencyjnej witryny.

Copywriting – czy da się pisać bezbłędnie?

Nawet najlepszym copywriterom zdarzają się pomyłki czy niedopatrzenia. Kluczem do sukcesu w dążeniu do jak najskuteczniejszej eliminacji usterek jest wyciąganie wniosków z własnych doświadczeń. Uczenie się na własnych błędach to najlepsza forma edukacji. Osobiste pomyłki bardziej zapadają w pamięć i dlatego też trudniej jest zapomnieć płynącą z nich naukę.

Oprócz własnych doświadczeń warto korzystać też z wiedzy innych, bardziej wprawionych kolegów po fachu. Uczestnictwo w tematycznych kursach, szkoleniach czy webinarach pomaga podnosić poziom własnych umiejętności oraz poznawać różne techniki pisania. Ten, kto uważa, że osiągnął maksymalny poziom i nie musi się dalej rozwijać, jest w dużym błędzie. Każdy copywriter powinien regularnie poszerzać swoje horyzonty, zwłaszcza w kwestii pozycjonowania. Rozwój technologii powoduje bowiem ciągłe zmiany w systemach i algorytmach wyszukiwarek.

Nauka to jedno, a wdrożenie jej w życie i system pracy to drugie. Poza doszkalaniem się należy pamiętać o świadomym i krytycznym patrzeniu na swoje teksty. Przed zabraniem się za pisanie nie można odpuścić researchu, który stanowi podstawę do wartościowej publikacji. W trakcie tworzenia trzeba pamiętać o przejrzystości tekstu i wyróżnianiu najważniejszych informacji. Dodatkowo warto też stosować naturalne odmiany fraz kluczowych oraz synonimy. W tej sytuacji dobrze jest skorzystać z internetu – istnieją różne strony ze słownikami wyrazów bliskoznacznych, które pomagają urozmaicić tekst, zresztą tak samo, jak programy wyłapujące proste błędy.

Zobacz inne

Rola infografik w strategii content marketingowej

O nieustannie rosnącej roli visual contentu chyba nikogo nie trzeba już przekonywać. Jednym z elementów komunikacji graficznej bywają infografiki. Sprawdź więc, jaką funkcję pełnią one