fbpx
biuro@upcontent.eu

AI w roli dziennikarza w OFF Radiu Kraków – czy SI zrewolucjonizuje dziennikarstwo?

Spis treści

Emi, Kuba i Alex to nowi dziennikarze OFF Radia Kraków. Do ich zadań należeć będzie m.in. prowadzenie programów muzycznych oraz przeprowadzanie wywiadów ze znanymi osobistościami. Należy wspomnieć też o tym, że zostali stworzeni przez AI, co wywołało burzliwą dyskusję wśród internautów.

Radio tworzone przez AI – OFF Radio Kraków przeciera szlaki

Na antenie OFF Radia Kraków wysłuchiwać można od niedawna głosów trzech nowych dziennikarzy (reprezentantów pokolenia Z):

  • Alexa (23 lata) – studenta psychologii zainteresowanego tematami LGBTQ+;
  • Jakuba „Kuby” Zielińskiego (22 lata) – studenta inżynierii akustycznej, który jest ekspertem z zakresu technologii i muzyki;
  • Emilii „Emi” Nowak (20 lat) – studentki dziennikarstwa i miłośniczki popkultury.

Żadna z wymienionych postaci nie istnieje naprawdę – to wyłącznie wytwory oprogramowania wykorzystującego AI. Redaktor naczelny Radia OFF, czyli Marcin Pulit, zdecydował się na wprowadzenie eksperymentalnego programu z użyciem SI. Przedsięwzięcie wywołało ogromny szok i oburzenie w środowisku internetowym. Czy słusznie?

Eksperyment technologiczny

Zatwierdzony przez Marcina Pulita eksperyment ma na celu badać możliwości i ograniczenia AI w dziennikarstwie oraz wywołać debatę na temat wpływu SI na media. Redaktor naczelny wraz z zespołem OFF Radia Kraków chcą zadbać o to, aby wszyscy słuchacze otrzymali „potężną dawkę wiedzy dotyczącej tej technologii, postrzeganej przez wielu naukowców jako zagrożenie”*. To faktycznie coś nowego.

AI dotychczas było obecne w świecie gier komputerowych (planowane przez Electronic Arts „text-to-game”), muzyki (wygenerowane komputerowo głosy Snoop Dogga i Tupaca Shakura w utworze „Taylor Made Freestyle” autorstwa Drake’a), a nawet kinematografii (scenariusz filmu „Spring” został napisany przy wykorzystaniu algorytmu „Benjamin”). Regularne wykorzystywanie SI przez twórców niemalże przeszło do porządku dziennego – zresztą na pewno doskonale wiedzą o tym osoby działające w branży content marketingu.

To, czego nie było nam jeszcze dane doświadczyć, to zobaczyć takie użycie AI w tradycyjnych mediach i to w celu tworzenia autorskich treści – od A do Z – prezentowanych prawdziwym słuchaczom. Należy słusznie uznać to za precedens w świecie dziennikarstwa. To właśnie m.in. stąd bierze się wspomniane oburzenie internautów. Prawdopodobnie nie tak wyobrażali sobie oni przyszłość mediów.

Zwolnienia

Czy AI pozbawi nas pracy? Odpowiedź zależy od tego, kogo o to zapytać. Według doniesień Mateusza Demskiego – byłego pracownika OFF Radio Kraków – tak. 22 października 2024 opublikował on na platformie Facebook długi wpis dotyczący tego zagadnienia. W napisanym przez niego tekście można znaleźć fragment „Zmiany w redakcji [Marcin Pulit] nazywa „eksperymentem badawczo-medialnym” […] W żadnym miejscu nie wspomniał […], że kilkanaście osób chwilę wcześniej straciło pracę”**. Wypowiedź stała się viralem.

W odpowiedzi na zarzuty ze strony Mateusza Demskiego Marcin Pulit zdecydował się zamieścić oświadczenie na witrynie stacji radiowej – „[…] informuję, że żaden pracownik ani współpracownik OFF Radia Kraków nie został zwolniony z powodu AI”***. Następnie wśród powodów tłumaczących konieczność wprowadzenia zmian w sposobie prowadzenia podmiotu wspomniał m.in. o niskim zasięgu słuchalności. Podjęte przez niego działania miały na celu spowodować wzrost zainteresowania młodych słuchaczy.

Rosnące zainteresowanie OFF Radiem Kraków

O zdarzeniach w OFF Radiu Kraków zdecydowali się wspomnieć m.in. TVN24, Wprost i Wyborcza. Temat na X (Twitter) poruszyli Krzysztof Gawkowski i Sylwia Czubkowska oraz inne znane osobistości. Google Trends wskazuje na chwilowy, aczkolwiek ogromny wzrost zainteresowania wśród internautów frazą „OFF Radio Kraków” w wyszukiwarce Google. Czy zdoła się on utrzymać? Tego na razie nie wie nikt. Prawdopodobnie wszystko zależy od następnych poczynań ze strony redaktora naczelnego Marcina Pulita.

Wywiad z Wisławą Szymborską – rozmowa AI z AI

Eksperyment badawczo-medialny w postaci nowego formatu OFF Radia Kraków zainteresowani tematem są w stanie sprawdzić już teraz. Emilia „Emi” Nowak przeprowadziła radiowy wywiad z Wisławą Szymborską, imitowaną przy pomocy algorytmu AI. Podczas „rozmowy” poruszono tematy związane z Nagrodą Nobla 2024 oraz twórczością jej tegorocznej laureatki – Han Kang. Na witrynie OFF Radia Kraków można znaleźć krótki fragment rozmowy (transkrypt i ponad 2-minutowe nagranie audio). Został on udostępniony internautom bezpłatnie.

AI w mediach – czy tak właśnie będzie wyglądać przyszłość dziennikarstwa?

Marcin Pulit we wspomnianym oświadczeniu przekonuje, że eksperyment z użyciem AI potrwa maksymalnie do 3 miesięcy i zostanie na sam koniec podsumowany. Nie będzie też prowadzony w ramach żadnych z głównych anten. Internauci muszą więc poczekać na wnioski redaktora naczelnego do początku nowego roku – a w międzyczasie sprawnie wyciągać własne.

Czy na podobny krok zdecydują się inne stacje? Czy obawy zainteresowanych tematem należy uznać za słuszne? Na udzielenie odpowiedzi na to pytanie zbyt wcześnie. Warto poczekać na nadchodzące wydarzenia i ocenić wszystko dopiero na sam koniec.

————————————————————————————————————————————————————————————————————————————–

*OFF Radio Kraków: pierwsze radio niemal w całości tworzone przez sztuczną inteligencję, redakcja OFF Radia Kraków, https://off.radiokrakow.pl/newsy/ff-radio-krakow-pierwsze-radio-niemal-w-calosci-tworzone-przez-sztuczna-inteligencje [dostęp 23.10.2024].

**Post Mateusza Demskiego na Facebooku „Kochani, zwracam się do Was […]”, Mateusz Demski, https://www.facebook.com/matdemski/posts/8467844423296937?ref=embed_post [dostęp 23.10.2024].

*** Oświadczenie Redaktora Naczelnego Radia Kraków, Marcin Pulit, https://off.radiokrakow.pl/newsy/ff-radio-krakow-pierwsze-radio-niemal-w-calosci-tworzone-przez-sztuczna-inteligencje [dostęp 23.10.2024].

Zobacz inne

Rola infografik w strategii content marketingowej

O nieustannie rosnącej roli visual contentu chyba nikogo nie trzeba już przekonywać. Jednym z elementów komunikacji graficznej bywają infografiki. Sprawdź więc, jaką funkcję pełnią one