fbpx
biuro@upcontent.eu

Gamifikacja – jak wpływa na zaangażowanie odbiorców?

Spis treści

Firmy szukają coraz to nowszych metod na zaangażowanie swoich odbiorców. W dobie cyfrowej transformacji inspirację można znaleźć wśród różnych form rozrywki, z których korzystasz także i Ty. W jaki sposób gamifikacja wpływa na aktywizację i relacje z Twoim klientem?

Czym jest gamifikacja?

Techniki marketingowe wykorzystują podstawowe elementy ludzkiej psychiki. Nie inaczej sprawa wygląda w przypadku gamifikacji, zwanej także grywalizacją. Skojarzenie z grami jest tutaj niebezpodstawne, gdyż metoda ta czerpie z nich garściami, a konkretniej z mechanizmów, które stanowią trzon cyfrowej rozrywki.

Już ten krotki opis powinien nakreślić Ci, w jaki sposób gamifikacja wpływa na zaangażowanie odbiorców, a nawet pracowników. Gry wideo to przecież jedna z najpopularniejszych metod spędzania wolnego czasu. Wszystko to za sprawą rywalizacji, na końcu której leży upragniona satysfakcja z wygranej lub osiągnięcia pewnego celu. Mechanizm ten można z łatwością przełożyć na działania marketingowe, które skutecznie zaktywizują Twoich klientów.

Jednak rywalizacja to tylko wierzchołek góry lodowej. Na przyjemność płynącą z grania w gry wideo składa się jeszcze wiele czynników, takich jak:

  • system nagród,
  • tabele wyników,
  • kolejne poziomy do osiągnięcia,
  • poczucie postępu,
  • odkrywanie kolejnych elementów.

Na podstawie powyższych aspektów wiele firm tworzy różnego rodzaju systemy, które skłaniają odbiorców do regularnego podejmowania aktywności i budowania relacji z marką. Konkurencje zbudowane na podstawie mechanizmów z gier to także dobry sposób na zmotywowanie pracowników do uzupełniania wiedzy i rozwijania umiejętności.

Gamifikacja to bardzo intensywnie rozwijająca się sfera, która obejmuje wiele obszarów rynku. Oprócz marketingu wykorzystywana jest także w edukacji, szkoleniach, fitnessie i siłowni. W zależności od charakterystyki danej instytucji czy podmiotu może przybierać odmienne formy i angażować odbiorcę na różne sposoby.

Przykłady grywalizacji – jak wpływają na odbiorców?

Formy gamifikacji mogą stanowić zarówno podstawę całego systemu, jak i małą część, która zwiększa jego efektywność. Podobnie jak w przypadku gier, poszczególne elementy grywalizacji sprawiają, że staje się on atrakcyjniejszy w odbiorze. Jakie są przykładowe sposoby implementowania grywalizacji w firmie?

Punkty i rankingi

Zdobywanie punktów to podstawowy sposób na monitorowanie swojego progresu. Porównywanie swojej puli do wyniku innych jest silnym motywatorem do stałego zwiększania swojego zaangażowania.

Użytkownicy mogą zdobywać punkty za wykonywanie zadań, codziennych aktywności lub osiągnięcie określonego celu. Jest to najprostsza do zaimplementowania forma gamifikacji w dowolnym systemie. Najczęściej spotyka się ją w sklepach i ma motywować do regularnego robienia zakupów.

Odznaki i poziomy

Za zdobycie osiągnięcia odbiorcy mogą otrzymywać odznaki, które dają im poczucie uznania. Forma ta pozwala Ci nagrodzić najwierniejszych użytkowników, którzy korzystają z usług Twojej firmy najdłużej. Taka praktyka nie tylko motywuje, ale także pogłębia relację z klientem.

System poziomów może obrazować drogę, jaką przeszedł dany użytkownik, zwiększając jego motywację i zaangażowanie. Taka forma gamifikacji zwykle używana jest na platformach e-learningowych, w aplikacjach fitness czy na mediach społecznościowych.

Wyzwania i misje

Różnego rodzaju wyzwania i misje mają na celu zintensyfikować aktywność użytkownika. Aplikacje sportowe i edukacyjne często korzystają z tego typu rozwiązań, co zwiększa motywację odbiorców.

Dodatkowo różnego rodzaju wyzwania da się z powodzeniem stosować w firmie. Wyzwania zespołowe umożliwią Twoim pracownikom wykazanie się swoimi umiejętnościami i wzmocnią wewnętrzne więzi. Może być to także dobra metoda na wyłonienie lidera.

Niespodzianki i nagrody

Zarówno losowe nagrody, jak i sama ciekawość tego, co kryje się na kolejnych poziomach, są motorem napędowym wielu graczy. Nie inaczej sprawa wygląda w przypadku wprowadzenia podobnego systemu w firmie. Użytkownicy chętniej wykonują różne aktywności, a co za tym idzie, budują silniejszą więź z Twoją marką.

Storytelling

Prawidłowo zaprojektowana gamifikacja powinna mieć spójną narrację. To, w jaki sposób zwracasz się do swoich odbiorców, jest kluczowe w budowaniu wiarygodności i efektywności zaimplementowanego systemu. Wszystkie wprowadzone elementy muszą nawiązywać do misji, estetyki i klimatu Twojej firmy.

Personalizacja

Ważnym aspektem grywalizacji jest także personalizacja. Dzięki temu użytkownik zyskuje poczucie kontroli i zaangażowania. Może ona dotyczyć zmiany motywu aplikacji, możliwości wykreowania unikalnego awatara czy ustawienia częstotliwości powiadomień.

Każda z tych form gamifikacji powinna być odpowiednio dostosowana. Kluczowe jest także to, jaki cel ma wprowadzenie poszczególnych systemów w Twojej firmie. Czy chcesz zwiększyć zaangażowanie odbiorców? A może stawiasz na rozwój umiejętności pracowników? Niezależnie od ambicji, implementowanie nowych metod wymaga zaplanowania i przede wszystkim przeanalizowania grupy docelowej.

Gamifikacja jako element strategii marketingowej

Nawet najlepiej zaprojektowany system gamifikacji, który łączy w sobie mechanizmy punktacji, nagród, rywalizacji, może okazać się nietrafionym pomysłem, jeśli zostanie on nieodpowiednio dopasowany do odbiorcy.

Pierwszym więc krokiem przy wdrażaniu nowych rozwiązań jest analiza Twojej grupy docelowej. Zrozumienie użytkowników to istotny proces planowania strategii marketingowych. W tym celu pomocne okażą się, np.:

  • ankiety,
  • badania,
  • wywiady.

Te narzędzia ułatwią Ci określenie potrzeb, motywacji, oczekiwań oraz ogólnej charakterystyki Twoich klientów.

Po wdrożeniu różnych form grywalizacji istotne jest monitorowanie jej wpływu na zaangażowanie odbiorców. Czynniki, takie jak wynik sprzedaży, liczba aktywnych użytkowników czy ilość ukończonych zadań, pozwolą Ci w prosty sposób ocenić skuteczność wprowadzonych systemów. Kontrola efektywności może zapobiec ewentualnym błędom strategii, a także nakierować Twoje działania marketingowe na odpowiednią drogę.

Jeśli szukasz sposobu na zwiększenie aktywności swoich klientów oraz efektywnej metody na utrzymywanie z nimi stałego kontaktu, to gamifikacja będzie świetnym rozwiązaniem. Sam proces, choć opiera się na prostych mechanizmach, wymaga starannego planowania, ciągłego testowania i przede wszystkim monitorowania uzyskiwanych efektów.

Niemniej jednak odpowiednio zaimplementowany system skutecznie zaangażuje Twoich klientów lub pracowników i pomoże w budowaniu silnych relacji.

Zobacz inne

Rola infografik w strategii content marketingowej

O nieustannie rosnącej roli visual contentu chyba nikogo nie trzeba już przekonywać. Jednym z elementów komunikacji graficznej bywają infografiki. Sprawdź więc, jaką funkcję pełnią one